A putty kliens alkalmazása egyszerű, amint pár alapbeállítást elvégeztünk. Ne sajnáljuk az időt erre az első használatkor, mert később sok hasznát látjuk. A sok beállítási lehetőség közül a leggyakrabban használtakat emeljük ki, de a profik mindent megtalálnak és beállíthatnak speciális körülményekhez is a Category ablakban lévő menüben barangolva.
A program indításakor látható, hogy alaphelyzetben a telnet kapcsolat van kiválasztva. Ezt állítsuk át elsőként az SSH-ra , és ekkor megváltozik a port száma 22-re. A Host Name ablakba beírhatjuk az elérendő gép nevét vagy IP címét (pl. ludens.elte.hu vagy 157.181.2.1), és a Saved Sessions ablakba a kapcsolat nevét (pl. Ludens), amit később az egyszerű eléréshez használhatunk, ha elmentjük a beállításokat (Save gomb; betöltés: kiválasztás után a Load gombbal).
A naplózás (logging) beállítása arra jó, hogy nyomon lehessen követni a kliens működése közben történteket. Általában a naplózással több új probléma is felvetődik, ezek közül itt kiemelnénk azt, amikor a naplófájl sokáig csak gyűlik, és nem néz bele senki. Ekkor nemcsak a potenciális gyanús jeleket nem vesszük észre, de még a szabad lemezterület is fogy, ezért a naplózást akkor érdemes bekapcsolni, ha a naplóállományok kezelésre kerülnek (elemzés, archiválás, törlés). A fenti képen a naplózás egy fájlba történik az előzőhöz való hozzáfűzéssel (append).
A beállítások mentése után az Open gombbal kezdeményezhetjük a kapcsolatot. Első alkalommal a PUTTY kliens jelzi, hogy a célgépet még nem ismeri. A kliens kérdezi, hogy mentse-e el a kódolt kommunikációhoz szükséges adatokat a jövőbeni kapcsolatfelvételekhez. Ideális esetben a képernyőn megjelenő kódsorozatot már ismernünk kellene, hogy le tudjuk ellenőrizni, valóban azzal a géppel történik-e a kapcsolatfelvétel, amelyikkel kapcsolatot akartunk felvenni. Amennyiben igényesek vagyunk a biztonságra, úgy ezt az ujjlenyomatot (fingerprint) szerezzük be az elérni kívánt gép operátoraitól.
Ezek után és minden további kapcsolatfelvétel során, amíg ez a fingerprint nem változik (vagy egy támadó miatt, vagy azért, mert a gépen cserélték a kódolt kommunikációhoz alkalmazott kulcsot) a kapcsolatfelvétel megvalósul, és a kommunikáció kódoltan történik, ami elveszi a hétvégi támadók kedvét a lehallgatástól. A 'nem' gombra kattintva az ujjlenyomat nem kerül elmentésre, a kapcsolat létrejöhet, és legközelebb ugyanez a kérdés jelenik meg a képernyőn.
A kliens ablakának bal felső sarkában legördíthető menüből is elérhetők a fontosabb szolgáltatások, így innen is elérhetjük az új kapcsolat megnyitását (New Session...), vagy akár teljes képernyősre nagyíthatjuk az ablakot (Full Screen). Kellemes használatot!