A Windows rendszerekhez 2002 végén jelent meg a 8.0-ás verzió, de az itt szereplõ leírás célja, hogy a működés logikáját ismertesse meg, így egy verzióváltás esetén se legyen gondja annak, aki ez alapján ismerkedik meg a legendássá vált PGP szolgáltatásaival. Ennek szellemében nem ismertetjük az egyes levelezők alá beépülő működést, hanem az általánosan alkalmazható megoldást ajánljuk a használt levelezőprogramtól függetlenül.
Mindenek előtt szerezzük be megbízható helyről a telepíthető csomagot. Megbízható helynek lehet nevezni a PGPi.org honlapot. A letöltött fájl egy tömörített fájl, melyben a futtatható telepítő és egy aláírás (.sig fájl) található. Ezzel tudjuk majd ellenőrizni, hogy ki írta alá az alkalmazást.
Telepítés
A kicsomagolt futtatható telepítőt elindítva elkezdődik a telepítés. Választhatjuk az ilyen telepítéseknél megszokott alapbeállításokat, de most kíséreljünk meg egy kicsivel több időt szánni a telepítésre és a beállításokra. Ha nincs előző verzió telepítve a gépen, akkor a beköszönő ablak fogad bennünket, és kér, hogy lépjünk ki minden egyéb alkalmazásból. Lehetőleg csak a telepítő fusson, hogy ne zavarja semmi az operációs rendszerbe való beilleszkedését.
Ha kiléptünk minden más futó alkalmazásból, akkor lépjünk tovább a telepítővel. A következő ablak a arra vonatkozik, hogy elfogadjuk-e a licenc feltételeket. Tudjuk, hogy ezt kevesen szokták elolvasni, ezért a lényegi részt kiemelve azt fontos tudni, hogy a non-profit és a nem kormányzati célú felhasználásra ingyenes a program használata (részletesen: nem profit orientált tevékenységhez diákoknak, oktatási intézményeknek, karitatív intézményeknek és szervezeteknek, és nem üzleti célból otthoni felhasználóknak). Ha felbukkan a licenc kérdést firtató ablak, akkor válasszuk a 'Later' (később) opciót, és folytassuk a munkát.
Elfogadás után továbblépve a 'readme' fájl tartalma jelenik meg, mely segítséget ad a termékkel kapcsolatban. Mivel ez később is elolvasható (ld. dokumentációk), ezért lépjünk tovább a telepítésben.
Érzékeli a telepítő, hogy új felhasználóról van szó, és az alkalmazásnak többletfeladatai lesznek egy régi felhasználóhoz képest. Amennyiben mégis régi felhasználók volnánk csak más gépen használtuk a PGP-t, akkor az ott kimentett kulcs-fájlokat az új helyen is alkalmazhatjuk. Most úgy lépjünk tovább, mintha még nem lenne kulcsunk, mintha teljesen új felhasználók lennénk. Később megnézzük, hogyan kell a kulcsokat kimenteni az alkalmazásból.
A „No, I'm a New User” választás után továbblépve már beállíthatjuk magunknak mindazt, amire szükségünk van az alkalmazásból (ez a változat többféle szolgáltatással is rendelkezik, pl. mail kliensekbe való integrálódás). A telepítés helyének beállítása után következik az egyes komponenseket felsoroló ablak:
Ezután egy összesítő ablakban megnézhetjük a beállításainkat, és még visszaléphetünk, ha valamit másképpen szeretnénk beállítani. Továbblépve elkezdődik a telepítés első fázisa.
Mivel az Outlook és Outlook Express biztonságot növelő beállításai külön fejezetet érdemelnek az informatikai biztonság területén, ezért ebben a példában tekintsünk el attól, hogy ezekbe integráltan telepítjük a PGP-t. A telepített alkalmazás közvetlen beintegrálás nélkül is el tudja látni más mail-kezelő kliensprogram használata során is a feladatát. Amennyiben a kiválasztott mail-kezelőt nem találja meg a szokott helyen a telepítő, úgy rákérdez, és megadhatjuk az elérési útvonalat.
Ha a telepítés befejeződött, akkor a számítógépet újra kell indítani, hogy már a betöltéskor megtörténjen a rendszerbe integrálódás, és ezután lépünk a következő fokra, amikor a rendszer lényegét jelentő kulcsok elkészítésébe foghatunk.
Kulcsgenerálás
A PGP a nyilvános kulcsú kriptográfián alapszik. A kriptográfia az egyik legszélesebb területe az informatikai biztonságnak, és egyben sok jelentős matematikai megoldást vagy éppen problémát old meg és vet fel a témakör. Matematikai alapjainak ismerete nélkül annyit fogadjon el a laikus felhasználó, hogy adott a nyilvános kulcs (public key) mely arra való, hogy másokkal közöljük és mások közöljék velünk a saját nyilvános kulcsukat. Ezzel a kulccsal tudjuk majd a címzettnek küldendő információt titkosítani, és ha valaki nekünk akar küldeni adatot, akkor azt a mi nyilvános kulcsunkkal fogja titkosítani. Az így titkosított adatot csak az tudja elolvasni, akinek birtokában van a privát kulcs (private key). A privát kulcsra nagyon kell vigyázni, azt nem szabad kiadni a kezünkből! A privát kulccsal tudjuk majd úgy aláírni az adatot, hogy a fogadó fél a nyilvános kulcs ismeretében le tudja ellenőrizni, hogy azt valóban ki írta alá. A privát kulcsot majd egy jelszó is védeni fogja, így ennek ismerete nélkül magunk sem tudjuk használni, ezért fontos ennek a jelszónak a megjegyzése. Manapság egyre gyakoribb intelligens kártyákon vagy USB token-en tárolni az ilyen kulcsokat, mert így könnyebb a hordozhatóságot megoldani, és mégis biztonságosabb környezetben vannak a kulcsok, mint egy sima floppy lemezen.
A feltelepített alkalmazás Help menüje is ad segítséget a kulcskezelés mélyebb megismeréséhez, de az érdeklődők számtalan magyar nyelvű internetes leírás közül is válogathatnak, ha a kriptográfia tudományába akarják mélyebben beleásni magukat. Egy-két magyar nyelven kiadott könyv vagy egyetemi jegyzet és konferencia előadás is elérhető a témában. Indítsuk el a kulcsgenerálást:
A szakemberek az Expert gombra kattintva finomhangolhatják igényeiket és beállításaikat. A gyorsabb sikerélmény és a kezdők számára teljesen megfelelő beállítások a következőkben végezhetők el a szakemberek választását követve:
A szükséges adatok:
-
név, szabadon választható, de célszerű a sajátot megadni
-
e-mail cím, azt adjuk meg, ami a kimenő levelekben látszik, mert a kulcs ehhez lesz rendelve!
-
kulcs típusa, RSA, de lehet Diffie-Hellman/DSS is; sebesség és biztonságbeli eltéréseik a kriptológusokat foglalkoztató témák, míg az RSA Legacy a régebbi formátumú RSA-t jelenti, amit kompatibilitási célból alkalmaznak a jelenlegi új verzióban
-
mérete, 2048, bár 1024 is elegendő az otthoni felhasználónak, és annak is optimális választás, aki nagyon sokszor használja, és az időnyerés fontosabb követelmény a kiemelt biztonságnál
-
lejárati idő, ha kompromittálódik, akkor mindenképpen cserélni kell, házi felhasználásra egyszerűbb örök kulcsot készíteni, a hozzá kapott vagy vásárolt certificate, azaz tanúsítvány már úgyis egy évre szól általában.
A titkos kulcs védelmére megadhatjuk azt a jelszót, amit a kulcs használatakor bekér a rendszer. A kulcsnak legalább 8 karakter hosszúnak kell lennie, és tartalmaznia kell számot is, valamint egy kis erősségmutató is jelzi, hogy a begépelt jelszó milyen erősségű. A véletlen elgépelés ellen a 'Confirmation' ablakban újra be kell gépelnünk a jelszót. A jelszót ezután jól meg kell jegyezni, nem feljegyezni!
Vigyázzunk, hogy a billentyűzet milyen kiosztású, tehát 'z' és 'y' nehogy fordítva legyen az általunk megszokottnál és magyar ékezetes vagy angol-e a kiosztás. Ha nagyon szükséges, akkor a 'Hyde Typing' jelölőt szedjük ki, és nézzük meg, hogy biztosan az a jelszó került beállításra, amit mi akartunk. Természetesen ezt a műveletet jobb egyedül végezni egy kameramentes szobában, és a jelszóválasztással kapcsolatos tanácsokat átfutni a beállítás előtt.
A kulcsgenerálás folyamata elindult, a háttérben zajló eseményekről a kriptológusok könyveket és konferenciákat tudnak megtölteni, de mi örülünk, hogy a kulcsok előálltak. A kulcsok úgyn. kulcsfájlokban kerülnek tárolásra, a nyilvános kulcsok a pubring.pkr, míg a titkos kulcsok a secring.skr fájlban. Alapesetben Gipsz_Jakab azonosítójú felhasználó kulcsfájljai a következő útvonalon érhetők el: C:\Documents and Settings\Gipsz_Jakab\My Documents\PGP. A kulcsok helyét megváltoztathatjuk a PGP tálcán az 'Options/Files' ablakban.
A PGPKeys elindítása után a Server menü 'Send to' sorával a kulcs nyilvános részét elhelyezhetjük a programba drótozott szerverek egyikén, amelyekről lekérdezhetjük mások kulcsát, és a mienket is lekérdezhetik azok, akik velünk akarnak kommunikálni.
A kulcsok előálltak, így használatukba és terjesztésükbe foghatunk.
Használat
A következő lépésben térjünk rá a már régóta felbukkant új kis lakatot jelképező ikonra a tálcán: Az ikon más színű Windows XP rendszeren:
Rákattintva egy menü gördül fel, melynek egyes szolgáltatásai minden aktív ablakra (Current Window) alkalmazhatók a rendszeren, így majd a megírt e-mail ablakára is. A vágólapra (Clipboard) is helyezhető kódolandó vagy kódolt adat, és ott is elvégezhető a kódolás (Encrypt), az aláírás (Sign), netán mindkettő (Encrypt & Sign), vagy az ellenőrzés (Decrypt & Verify).
Itt érdemes eljátszadozni a rendszerrel úgy, hogy egy tetszőleges szöveget kódolunk, dekódolunk, aláírunk, belejavítunk a kódolt adatba (ld. fenti képeken Jakab fizetését), és megnézzük, mi történik az ellenőrzés/dekódolás után, stb. Ide értjük azt is, amikor saját magunknak küldünk levelet a megírt levélre alkalmazva a 'Current Window' menüpont elemeit. A kulcsokkal történő tesztelésben segítenek a programmal feltelepült minta kulcsok (C:\Program Files\PGP Corporation\PGP for Windows 2000\Sample Keys).
A programhoz letöltött aláírást is ellenőrizhetjük, ha két klikkel illetjük a fájlt, mert erre automatikusan a kulcsszerverrel veszi fel a kapcsolatot a program, és ha sikeres az ellenőrzés, akkor ezt kapjuk (beemelés, megbízhatóság, aláírás ld. később):
Ha a tesztelgetésen túljutottunk, akkor próbáljuk ki élesben is az alkalmazást, de ehhez előbb meg kell szereznünk a címzettnek kigondolt személy nyilvános kulcsát. Természetesen küldhetünk neki úgy levelet, hogy nem kódoljuk, csak aláírjuk. Ebben az esetben a címzettnek van szüksége a mi nyilvános kulcsunkra, hogy ellenőrizni tudja az aláírást. Fontos, hogy ebben az esetben az üzenetet más is láthatja, lehallgathatja, de megváltoztatás esetén az aláírás ellenőrzésekor lebukik az illető. A bizalmasság a kódolás, míg a hitelesség az aláírás felelőssége.
Az alkalmazható műveleteket a tálcáról a PGPKeys menüponttal érhetjük el. A 'Keys/Import...' (CTRL+M) menüpont alatt akár egy floppy-ról is beolvashatunk kulcsokat. Keresés esetén a 'Server/Search...' menüpontot hívhatjuk elő (CTRL+F), és rákereshetünk az ismerősünkre. A keresés adott szerveren történik, és a szerverek listáját bővíthetjük, ha tudjuk a bekért információkat az adott szerverről (ld. PGP tálcáról az 'Options/Servers' lehetőségeknél). A példa kedvéért legyen ismerősünk a PGP atyja:
Ha megtaláltuk a keresett személy kulcsát, és az még érvényes, akkor kiválasztjuk egy klikkel és egy jobb klikkre megjelenő menüben az Import sort választjuk ki. Ezután a kulcs beemelésre kerül az általunk ismert kulcsok közé, de nem lehetünk biztosak benne, hogy ez valóban azé, akinek mi hisszük. A megnyugtató biztonságot az jelenti, ha a kulcs paraméterét leegyeztetjük az illetővel pl. telefonon. Ha kaptunk már az illetőtől személyesen egy névjegykártyát, amin szerepelt a PGP fingerprint (kulcs egyedi lenyomata) adat, akkor próbáljuk meg arról azonosítani a beemelt kulcsot, a lényeg, hogy valamilyen személyes avagy nagyon megbízható csatornán keresztül kell a fingerprint-hez jutni. A 'Keys/Properties...' (CTRL+I) alól csalható elő a kulcs tulajdonságait felsoroló ablak:
Ha a fingerprint egyezik, akkor a kulcs megbízható, így az 'Untrusted' állapotból a 'Trusted'-be billenthetjük, de ehhez előbb alá kell írni a kulcsot ('Keys/Sign...', CTRL+S, ahol kulcsunk jelszavára emlékezni kell), és akkor az 'Invalid – Valid' is bizalommal lesz teli. Most már semmi sem gátolhat meg bennünket első éles digitálisan aláírt levelünk megírásában (részlet a demonstrációs célból írt levélből, melyet nem kódoltunk, csak aláírtunk, és lehetőleg ne küldjük el Phil-nek):
Egy adott levelet a fogadó oldalon állva le tudjuk ellenőrizni a tálcáról előhívott 'Current Window/Decrypt & Verify' menüvel. Fontos megjegyezni, hogy amennyiben a címzett részére előállítjuk a kódolt adatot, azt már csak ő tudja dekódolni, tehát az olyan adatot, amit magunk is használni akarunk még célszerű megőrizni eredeti kódolatlan formájában is, vagy az e-mail-t magunknak is elküldeni, és így a mi nyilvános kulcsunkkal is kódolni.
Kulcsterjesztés
Már csak annyi van hátra, hogy a kulcsot más formában is terjesszük, mint a bedrótozott szerverekre történő felrakás. A nyilvános kulcsot elküldhetjük e-mail-ben is, ha a PGPKeys elindítása után a Server menü 'Send to' sorában a 'Mail Recipient'-t választjuk.
Az egyik legnépszerűbb megoldás a saját honlapra kirakni (bízni kell, hogy nem tudják lecserélni a támadók), így egy böngészővel is befogható a nyilvános kulcs és ezt bárki beemelheti magának. Ezt a megoldást cégek és magánszemélyek egyaránt alkalmazzák (ld. CERT esetében). Amennyiben telefonon egyeztetjük vagy névjegykártyánkon szerepeltetjük a fingerprint-et, úgy le is ellenőrizhető a kulcs valódisága. Amennyiben a kulcsfájlokat hordozni szeretnénk, úgy a 'Keys/Export...' (CTRL+E) alatt kimenthetjük ezeket, de óvjuk az adatokat a kompromittálódás ellen.
Kiemelten fontos az ilyen adatok védelme, ha kimentésnél a titkos kulcsot is belementettük a fájlba (Include Private Key(s)). Erre akkor lehet szükség, ha valamiért át akarjuk vinni vagy mozgatni a kulcsokat egy másik rendszerbe. Bár kényelmesebbnek tűnhet, mégse válasszuk azt az utat, hogy e-mail-ben küldjük át magunknak a másik helyre ezeket az adatokat.
Program és kulcsok leszedése
Gépünk hardveres változása esetén, vagy netán szervízbe vitel előtt nem árt teljes mentést végezni a rendszerről, de az érzékeny adatokat nem ajánlatos a merevlemezen hagyni. Ilyen esetekben lehet szükség az érzékeny adatok és az azokat kezelő program törlésére (uninstall). Előbb mentsük el a kulcsfájlokat (mindent a C:\Documents and Settings\Gipsz_Jakab\My Documents\PGP mappából, ahol Gipsz_Jakab helyett a saját azonosítónk értendő). Ezután az uninstall kétféleképpen is megtörténhet. Ha a program telepítőjét indítjuk, akkor az felismeri, hogy már létezik a program a rendszerben és feljaánlja a módosítást (Modify), javítást (Repair) és végül a törlést (Remove).
Másik megoldás a Windows Start menüből végezni a leszedést: Start/Settings/Control Panel/Add/Remove Programs (magyar nyelvű verzióban: Start/Beállítások/Vezérlőpult/Programok Hozzáadása...).
A Remove-hoz helyezve a fekete gombócot, majd a Next gombra kattintva lekerül gépünkről a PGP, de a gépet újra kell indítanunk, hogy ez teljes mértékben megtörténjen.
Összefoglalás
Az alapkövetelményeknek eleget tettünk, ami a PGP használatát illeti. Összefoglalásképpen soroljuk fel a lépéseket:
-
Program letöltése, telepítése gép újraindítása.
-
Kulcspár generálása, jelszó megadása, szerverre töltéssel publikálás.
-
Kulcs keresése, beemelése, lenyomat megbízható ellenőrzése, kulcs aláírása, bizalmasság bebillentése.
-
Levél küldése, fogadása aláírással, vagy kódolva, saját példány kezelése.
-
Kulcs hordozhatósága, egyéb módú közzététele vagy kimentése.
-
Szükség esetén kulcsok törlése/mozgatása, program leszedése
Specialitások haladóknak
Említést kell tennünk arról, hogy a nyelvünk speciális ékezeteit nem mindig kezeli barátságosan minden program, ezért a PGP esetében is előfordulhat, hogy pl. az 'ő' és 'ű' betűink sérülnek az aláírt szövegben. Ilyen esetre ajánlható, hogy a szöveget írjuk meg, és a fájlt írjuk alá (pl. Intézőben jobb klikk a fájl nevén, és a PGP menüben a Sign választása, és létrejön az aláírás után egy .sig fájl), majd csatolva küldjük el e-mail-ben a fájlt és a hozzá tartozó aláírás fájlt. Amennyiben nem az Intézővel akarunk dolgozni, úgy a PGP tálcáról a PGPmail előhívásával végezhetjük el a fájl-szintű műveleteket. Ikonok sorrendben: PGPkeys (kulcskezelés), Encrypt (kódolás), Sign (aláírás), Encrypt and Sign (kódolás és aláírás), Decrypt/Verify (dekódolás/ellenőrzés), Wipe (biztonságos törlés), Freespace Wipe (szabad terület biztonságosan töröltté tétele). Ez utóbbi két szolgáltatás ahhoz kapcsolódik, hogy a sima törlés általában a kukába mozgatja a törölt adatokat, ahonnan visszahozhatók, a végleges törlés (pl. SHIFT+Delete) is visszahozható segédprogramokkal felhasználói szinten is. Bizonyos esetekben még fizikailag sérült lemezekről is vissza tudnak hozni adatokat az erre szakosodott cégek. A biztonságos törlést egyes szabványok is előírják kiemelt biztonságú rendszerek esetében.
Aki ezek után kedvet kapott a középhaladó szintre lépéshez, az kalandozzon el a tálcáról a PGP 'Options...' menüpontjára, és nézze végig, hogy milyen beállításokkal tudja finomhangolni a program működését (pl. az egyes szolgáltatásokhoz milyen billentyűkombináció társítható, hogy ne az egérrel klikkeljünk). A licencet vásárlók olyan kiegészítéseket is használhatnak, mint az intelligens kártyás kiegészítő szolgáltatás, amikor a kulcsok tárolása és használata kártyával is történhet.
A feltelepített program dokumentációs alkönyvtárában (c:\Program Files\PGP Corporation\PGP for Windows 2000\Documentation) található két angol nyelvű PDF fájl is a kriptológia alapjainak és a PGP program felhasználóknak szóló részletes ismertetésével. Ez utóbbi a Windows XP-re telepített módot mutatja be, de nincs jelentősebb különbség a Win2k-hoz képest. Ezekből a leírásokból minden egyéb kérdésre és program sajátosságra fény derülhet, amire ebben a rövidebb ismertetőben nem tértünk ki.
A kezdőknek sikeres alkalmazást kívánunk, és reméljük, hogy a PGP-n keresztül a jogszabályok és a mély matematika közötti ösvényt meg tudtuk mutatni a digitális aláírást körülvevő dzsungelben. Ezek után a helyes használattal már mindenki nagyobb biztonságban tudhatja leveleit és egyéb információit.